Тема. Григорій
Сковорода – філософ, поет, музикант.(“Всякому
городу – нрав і права” із циклу “Сад
божественних пісень”)
Мета: вчити учнів розуміти твори, в
яких закладені кращі ідеали, що
визначають життя народу;
формувати вміння виявляти найголовніше в
мистецькому творі;
розвивати інтерес до творчості Г. Сковороди;
виховувати переконання
учнів у великих можливостях мистецтва та
кращі моральні якості
особистості.
Музичний матеріал: Г. Сковорода “Всякому городу –
нрав і права” із циклу
“Сад божественних пісень”.
Обладнання: магнітофон; портрет Г.
Сковороди; мультимедійна дошка,
комп’ютер.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Музичне
вітання “Музика –
чарівне диво”.
ІІ. Вокально-хорова робота.
Виконання поспівок на різні види
вокальної техніки (робота над штрихами, дикцією, артикуляцією, плавним
звуковеденням).
Продовження роботи над
піснею “Ой у лузі червона калина” з акцентуванням уваги учнів на осмислене та
виразне виконання, надавши учням можливість визначити динаміку кожного куплету,
відповідно до змісту пісні.
Запитання до учнів:
-
Який характер має пісня січових
стрільців?
-
Які почуття у вас викликає пісня
“Ой у лузі червона калина”?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Акцентуємо увагу на великому
національно-патріотичному значенні пісень січових стрільців. Відзначаємо участь
видатних постатей у національно-визвольній боротьбі українського народу та
розширюємо цю тему бесідою про всенародне значення творчості видатних
українських митців, серед яких є ім’я Г. Сковороди.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
- Як ви вважаєте, ким був
насправді Г. Сковорода: філософом, поетом чи композитором.
V. Виклад
нового матеріалу
1. Знайомство з життєвим шляхом Г. Сковороди
Давно те
діялось. Ще в школі,
Таки в
учителя-дяка
Гарненько
вкраду п’ятака –
Бо я було
трохи не голе,
Таке убоге –
та й куплю
Паперу аркуш.
І зроблю
Маленьку
книжечку. Хрестами
І візерунками
з квітками
Кругом листочки
обведу
Та й списую
Сковороду....
Тарас Шевченко
- Григорій Сковорода – видатний український просвітитель, поет, педагог,
музикант ХVІІІ століття, поборник правди, чия творчість пройнята любов’ю до людей.
Його творча спадщина довгий час мала вплив на розвиток освіти, науки і
мистецтва та складає цілий етап в історії української духовної культури. Він є
національною гордістю українського народу. Багатогранна творчість Сковороди й
досі ретельно вивчається вченими, літературознавцями, мистецтвознавцями.
Учень 1. Народився Г. Сковорода у селі
Чорнухи, що на Полтавщині в сім`ї бідного
козака у 1722 році. Виняткові здібності малого
Гриця до навчання спонукали батьків віддати сина в науку до дяка, а від дяка до
Чорнуської церковнопарафіяльної школи. Пізніше Сковорода писав: “Я ще хлоп’ям
вивчив баєчку”. А слухати і запам’ятовувати було що. Тоді ще носили по Україні
невмирущу народну думу, натхненну козацьку пісню сліпі лірники й кобзарі,
формуючи художні смаки і уподобання своїх співвітчизників на високих
народнопоетичних зразках. Того впливу зазнав і Сковорода. Григорій мав від
природи чудовий голос і неабиякий музичний хист.
В 1734 році 12-літній
Сковорода вступає до підготовчого класу Київської академії, де навчався багато
років із великими перервами. Завдяки чудовому голосу Сковороду запросили до
Придворної співацької капели в Петербурзі. Г. Сковорода працював перекладачем у
складі дипломатичної місії в Угорщині.
Учень 2. Цікаво, що Г. Сковорода займався
педагогічною діяльністю. Він викладав поетику та інші дисципліни спочатку в
Переяславській семінарії, потім у Харківському колегіумі. Довелося йому
попрацювати і домашнім учителем. Сковорода навчав свого вихованця думати, а не
повторювати з чужих вуст або книжок нісенітниці. І сам Сковорода не став
пасивним споживачем чужих ідей, наслідувачем існуючих теорій. Проте через ідеї
та висловлювання, що йшли в розріз із загальноприйнятими (дозволеними), його
звільняли з посад, і поет почав мандрувати.
Останні 25 років свого життя
Г. Сковорода був мандрівним учителем, заживши слави справжнього народного
любомудра. Весь вільний час любив він проводити в полях і гаях. На сон залишав
не більше чотирьох годин, а з першими променями сонця був на ногах, надівав
свій простий одяг, брав сопілку, торбу з книгами, до рук ціпок і йшов, куди
хотів.
Помер Г. Сковорода у 1794
році у селі Іванівна (нині Сковородинівка), в маєтку свого друга М. І.
Ковалинського. Там і нині зберігається його могила з написом на камені “Світ
ловив мене, та не спіймав”.
- Отже, погляди Григорія Сковороди на світ були сміливими, новими і
водночас близькими народу, тому філософа, який мандрував пішки Україною,
зацікавлено слухали у містах і селах. Твори Г. Сковороди – роздуми про сенс
життя, вірші, байки у прозі – поширювалися в народі в рукописах. Найбільшу
популярність здобули пісні на тексти віршів з рукописної поетичної збірки “Сад
божественних пісень”.
Г. Сковорода збагатив
пісенний жанр філософської, громадянської, сатиричної тематики. Він висміював
кріпосницький лад, панські примхи, недоладні закони і безглузді порядки,
жадібність, дурість, лінощі...
2. Знайомство з музичною спадщиною
Г. Сковороди.
– Серед творів поета було чимало
пісень, слова і музика яких належали йому ж. Пісні Г. Сковороди, особливо
сатиричні, швидко розповсюджувалися по Україні, виконувалися кобзарями й
лірниками, переспівувалися по містах і селах як народні. Найвідомішими з них є
цикл “Сад божественних пісень” і особливо – кант “Всякому городу – нрав і
права”. Кант (лат. – пісня) – старовинна
3-голосна куплетна пісня для виконання ансамблем або хором без супроводу. У ній
автор викриває потворність прислужництва, висміюється жадібність, пристрасть до
наживи та інші вади людини і суспільства. Мелодія пісні наспівна, з розмовними
інтонаціями і чіткими ритмічними фразами:
Всякому
городу – нрав і права!
Всяка іміє
свій ум голова!
Всякого
прихоти водють за ніс,
Всякого к
наживі манить свій біс!
(Звучить пісня Г. Сковороди
“Всякому городу – нрав і права”)
- Про що співається в пісні Г. Сковороди?
- Що є головною думкою твору?
- Чи близька та зрозуміла тобі ця пісня, створена майже два століття тому?
- Ця пісня була співзвучна з думками і настроєм народу. Вона так полюбилася
у різних куточках України, що стала справді народною. Недаремно цей твір
увійшов до репертуару українських кобзарів і лірників 18-19 століття.
Пісня Сковороди “Всякому городу – нрав і
права” має досить цікаву історію життя. Її текст був використаних українським
письменником Іваном Котляревським у п’єсі “Наталка Полтавка”.
Показ дітьми бюлетеня,
який вони склали заздалегідь.
VІ. Узагальнення
і систематизація знань.
“Мікрофон”
- Продовжте речення:
а) Сьогодні на уроці я дізнався, що Г. Сковорода...
б) Мене зацікавило...
VІІ. Підбиття
підсумків уроку.
Учні доходять висновку ким же був Г.
Сковорода: філософом, поетом, музикантом...
VІІІ. Домашнє
завдання
Ознайомитися зі збіркою “Сад божественних пісень”.
Немає коментарів:
Дописати коментар